Kdo je tím hlavním "tahounem" naší školy?

Ing. Zita Lukešová Hlaváčková, ředitelka a šéflektorka jazykové školy ELITE, vám představuje svou srdeční záležitost

"Dovolím si tvrdit, že jazyky jsou mým osudem; provázejí mě již od dětství, mým studijním, ale i profesním životem, kterým jsem si prošla před založením jazykové školy ELITE. Bez okolků vám řeknu, že patřím k těm šťastlivcům, kteří mohou říci, že jejich práce je zároveň i jejich velkým koníčkem".

Na svůj první kontakt s cizím jazykem si velmi dobře pamatuji - jednak to byla hudba, kterou velmi miluji již od dětství a vždy jsem toužila rozumět tomu, co se tam zpívá, a druhak mě jako malou vzali rodiče do Prahy, kde jsem poprvé slyšela lidi mluvit jazykem, kterému jsem nerozuměla. Byla jsem doslova uchvácena. Tehdy jsme neměli možnosti, jaké máme dnes, naučit se cizí jazyk nebylo moc jednoduché, a tak jsem si tedy musela vystačit pouze s jednou učebnicí němčiny, kterou jsme měli doma. Stále více jsem toužila po angličtině, ale tehdy byl opravdu oříšek sehnat kvalitního učitele, ale mojí skvělí rodiče to dokázali a já se s nadšením pustila do studia. Na střední škole se mé jazykové znalosti rozšířily o francouzštinu, později, ve službách ČSA o španělštinu, na vysoké škole o ruštinu, a protože má část mé rodiny kořeny ve slunné Itálii, nemohla jsem se nechat ochudit ani o tento nádherný jazyk! Jazyky mě bavily vždycky a dodnes slyším od svých blízkých větu "Ty máš na jazyky talent od Boha!"

Když už se člověk rozhodne pro studium cizího jazyka, je nutné si uvědomit, že je to koníček na celý život, tzn. i když si budete myslet, že jej umíte perfektně, vždycky natrefíte na něco nového, ať už jsou to slovíčka nebo mluvnice; jazyky se zkrátka vyvíjejí a rostou spolu s námi. Na základě svých dlouholetých zkušeností jsem sestavila speciální výukovou metodu, díky níž vás dokážeme naučit jazyk pohodovou, nenásilnou a zábavnou formou, a to i toho, komu jazyky dosud moc nešly! 

Sami uvidíte, že naučit se cizí jazyk není nic složitého, je to jednoduché! Velmi často se setkávám s tím, že mi studenti tvrdí, že jsou na jazyky "antitalent" nebo, že jim to prostě nejde. Ovšem, pochybovat o sobě není na místě - jakmile začneme studovat, většina studentů je pak překvapena, jak snadno jim to jde... Pochopitelně, když máte lektora s odpovídajícími znalostmi a schopnostmi vše zřetelně a jednoduše vysvětlit, pak studium bude doslova procházkou rajskou zahradou a půjde vám od ruky. Pokud vaše předchozí studium nebylo úspěšné, pojďte to zkusit prozměnu k nám, a my vám rádi ukážeme, že u nás se zvládne jazyk naučit naprosto každý! Jenom se toho nesmíte bát, ale zároveň musíte být připraveni pro to něco udělat, tj. aktivně spolupracovat a komunikovat s lektorem, nebát se mu říct, že něčemu nerozumíte a nechat si vše znovu vysvětlit, vypracovávat zadanou domácí přípravu apod. Pamatujte, že sami od sebe, aniž byste pro to něco udělali, se cizí jazyk nikdy nenaučíte, a to ani s tím nejlepším lektorem! 

Za úspěšným studiem nestojí jenom způsob výuky, ale především osobnost lektora a přístup ke klientovi

Abyste byli ve studiu úspěšní, potřebujete nejenom kvalitního lektora a aktivně s tím spolupracovat, ale především pohodovou a přátelskou atmosféru, spolu s odpovídajícím lidským přístupem. U nás nebereme klienta jenom jako "výrobní materiál", ale přistupujeme k němu ryze individuálně, neboť každý člověk je svým způsobem unikát a každý má odlišné potřeby a požadavky na studium. Naprosto chápeme, že stydlivější člověk potřebuje odlišnější přístup a styl výuky než komunikativní extrovert. Za pár lekcí se zpravidla i ti největší stydlíni otrkají, s přibývajícími znalostmi se zvyšuje jejich sebevědomí, a bude opět potřeba změnit styl výuky, a toto my umíme i z hodiny na hodinu! Na hodinách v naší škole vždy panuje pohodová, příjemná a pozitivní atmosféra, máme velký smysl pro humor, rádi si při výuce zavtipkujeme, a pokud budete chtít, rádi s vámi prohodíme i pár milých slov.... Zastáváme totiž názor, že v přátelské a pohodové atmosféře se vám bude dobře studovat, což vás dovede k vytyčenému cíli velmi rychle! 

Na našich hodinách se rozhodně nudit nebudete! Naše hodiny jsou akční a nestereotypní, vždy je co dělat a vždy střídáme jednotlivé aktivity, takže vám hodina uteče jak voda, sotva si toho stihnete všimnout! Na první pohled se to zdá jako zábava, avšak jsme zásadoví a ve zdravé míře přísní, ale bez toho by to nešlo a tento přístup vždy přináší očekávané, a především pozitivní výsledky. 

Od října 2023 působím také jako vysokoškolský pedagog ( primárně vyučuji anglický jazyk pro české studenty, ale též vyučuji i jiné předměty v angličtině, např. španělský jazyk pro zahraniční studenty, kteří naši školu navštěvují v rámci programu Erasmus ), na prestižní, pražské, soukromé univerzitě, kde vylepšuji jazykové a další znalosti budoucích diplomatů, odborníků na mezinárodní vztahy, finančních manažerů a odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti, hotelnictví a cestovního ruchu aj. 

Jsem muzikantka tělem i duší, a byla to právě hudba, kdo mě přivedl ke studiu cizích jazyků

Kytara je můj další velký koníček
Kytara je můj další velký koníček

Příroda mě obdarovala talentem pro hudbu a díky svému 100% hudebnímu sluchu, také velkým citem pro jazyky. V každém jazyce jsem se dokázala velmi rychle naučit správné výslovnosti, kterou vás také naučím nejenom já, ale rovněž i moji kolegové. Důležité je si uvědomit, že jsme Češi, máme český akcent, a nikdy nebudeme mluvit jako rodilý Američan apod. Pro vás bude potřeba naučit se mluvit tak, aby vám bylo dobře rozumět, a dokázali jste vždy vyřídit to, co potřebujete. Cizinci také neřeší svůj akcent, když mluví česky! Proto se tím nestresujte ani vy, a zaměřte se na studium jazyka jako celku. Výslovnost je něco, na čem se dá vždycky pracovat a "piluje" se postupem času, jenom je potřeba být trpělivý, neboť všechnomá svůj čas. Já jsem se také nenaučila 

hrát na kytaru ze dne na den, potřebovala jsem k tomu důkladně cvičit a být trpělivá. Když i vy budete postupovat stejně, uvidíte, že se úspěch zaručeně dostaví! Já i moji kolegové vám budeme vždy oporou, pokud vám něco zrovna nepůjde podle vašich představ, k dané látce se spolu vrátíme a vysvětlíme si vše ještě jednou. Jenom se nesmíte bát se nás na cokoli zeptat, od toho jsme přece tady. Vždy vás rádi podpoříme, budeme správně motivovat, a uvidíte, že s námi to zvládnete i vy!

Ptáte se, kdo vlastně jsem?

Odpověď je velmi snadná, jsem normální ženská, jakých potkáváte denně na ulici desítky, možná stovky. Mimo svou práci žiji spokojeným rodinným životem, jsem maminka malého školáka, velký milovník hudby, sportu a cizích jazyků, které mě provází celým mým životem - nejdříve jsem prolétala půlku světa jako letuška u ČSA, poté jsem pracovala jako průvodkyně na zámku Konopiště, na VŠ jsem studovala většinou v angličtině, působila jako tlumočnice na Velvyslanectví Kanady v ČR, jsem jazykovou lektorkou více jak 15 let, a mám odučeno více jak 15 000 hodin! Dovolím si tvrdit, že mám dostatečně velké zkušenosti na to, abych dokázala efektivně rozpoznat potřeby studentů a plně se jim přizpůsobit po všech směrech. Když se se mnou setkáte poprvé, možná vás překvapí má otevřenost, energičnost, pozitivní naladění a smysl pro humor. Taková já jsem a taková budu vždycky, vždy pozitivně naladěná a usměvavá osoba. Nemusíte se však ničeho obávat, jistě brzy prolomíme ledy a určitě si mě, nebo kohokoli jiného z mých kolegů oblíbíte a na hodiny vás budou bavit.

Nerozvíjím se pouze po jazykové stránce, ale i po té osobnostní, abych vám dokázala být nejenom dobrou lektorkou, ale především abych vás dokázala provést procesem učení, být vám dobrým průvodcem a mentorem, dodat vám odhodlání a motivaci, když se zrovna nevede, a ráda vás vyslechnu i po lidské stránce. Rozhodně nečekejte upjatou učitelku v kostýmku, která se bude zajímat jenom o učení a o to, zda máte hotový domácí úkol; já sice v kostýmku nechodím, pochopitelně se zajímám o výuku a vaši domácí přípravu, ale vedle toho také i o své klienty a uplatňuji ryze lidský a pohodový přístup. Díky tomu, že celý svůj život pracuji mezi lidmi, mám velké zkušenosti i z oblasti psychologie a vedle toho jsem také lektorkou řeči a koučem v oblasti osobního rozvoje a mezilidských vztahů. Tyto zkušenosti mi umožňují pracovat s klienty tak, abych dokázala rozpoznat styl a způsob výuky, jakým je efektivně dovedu k vytouženému cíli tak, abychom byli s výukou a jejím výsledkem spokojeni všichni.

Nejenom já, ale my všichni u nás, vám rádi pomůžeme, abyste se co nejlépe naučili cizí jazyk, nebáli se jej ve svém životě používat, a dokázali si tak splnit všechny své sny, ať už jsou jakékoli. My budeme rádi vašimi průvodci a společně vás dovedeme k vytyčenému cíli, protože pamatujte na jedno rčení - CIZÍ JAZYKY NEPŘINÁŠÍ JENOM NOVÁ SLOVA, ALE I NOVÝ SVĚT, který vám nyní leží u nohou! 

Zajímá vás, jak studovat jazyky tak, aby jejich studium bylo co nejefektivnější? Navštivte můj blog, kam vám pravidelně píši různé rady a tipy, jak správně postupovat a pracovat, abyste se k vytouženému cíli dostali co nejdříve a nejlépe. 

Přeji vám, ať vás studium jazyků baví, stane se vaším koníčkem a velkým přínosem z osobního i profesního hlediska. Pokud jsem vás motivovala ke studiu a chcete se do toho pustit, ráda přímo vás nebo vaše blízké u nás přivítám, a věřte tomu, že s námi to uričtě zvládnete! Doposud jsme dokázali naučit jazyk každého, proto neházejte flintu do žita, když to předtím jinde nevyšlo - zkuste to s námi a určitě pocítíte změnu k lepšímu!

S úctou a přáním mnoha úspěchů

Ing. Zita Lukešová Hlaváčková 
ředitelka a šéflektorka jazykové školy ELITE
lektorka řeči a osobní koučka