Kdo je tím hlavním "tahounem" naší školy?

Ing. Zita Lukešová Hlaváčková, ředitelka a šéflektorka jazykové školy ELITE, vám představuje svou srdeční záležitost

"Dovolím si tvrdit, že jazyky jsou mým osudem; provázejí mě již od dětství, mým studijním, ale i profesním životem, kterým jsem si prošla před založením jazykové školy ELITE. Bez okolků vám řeknu, že patřím k těm šťastlivcům, kteří mohou říci, že jejich práce je zároveň i jejich velkým koníčkem".

Na svůj první kontakt s cizím jazykem si velmi dobře pamatuji - jednak to byla hudba, kterou velmi miluji již od dětství a vždy jsem toužila rozumět tomu, co se tam zpívá, a druhak mě jako malou vzali rodiče do Prahy, kde jsem poprvé slyšela lidi mluvit jazykem, kterému jsem nerozuměla. Byla jsem doslova uchvácena. Tehdy jsme neměli možnosti, jaké máme dnes, naučit se cizí jazyk nebylo moc jednoduché, a tak jsem si tedy musela vystačit pouze s jednou učebnicí němčiny, kterou jsme měli doma. Stále více jsem toužila po angličtině, ale tehdy byl opravdu oříšek sehnat kvalitního učitele, ale mojí skvělí rodiče to dokázali a já se s nadšením pustila do studia. Na střední škole se mé jazykové znalosti rozšířily o francouzštinu, později, ve službách ČSA o španělštinu, na vysoké škole o ruštinu, a protože má část mé rodiny kořeny ve slunné Itálii, nemohla jsem se nechat ochudit ani o tento nádherný jazyk! Jazyky mě bavily vždycky a dodnes slyším od svých blízkých větu "Ty máš na jazyky talent od Boha!"

Když už se člověk rozhodne pro studium cizího jazyka, je nutné si uvědomit, že je to koníček na celý život, tzn. i když si budete myslet, že jej umíte perfektně, vždycky natrefíte na něco nového, ať už jsou to slovíčka nebo mluvnice; jazyky se zkrátka vyvíjejí a rostou spolu s námi. Na základě svých dlouholetých zkušeností jsem sestavila speciální výukovou metodu, díky níž vás dokážeme naučit jazyk pohodovou, nenásilnou a zábavnou formou, a to i toho, komu jazyky dosud moc nešly! 

Sami uvidíte, že naučit se cizí jazyk není nic složitého, je to jednoduché! Velmi často se setkávám s tím, že mi studenti tvrdí, že jsou na jazyky "antitalent" nebo, že jim to prostě nejde. Ovšem, pochybovat o sobě není na místě - jakmile začneme studovat, většina studentů je pak překvapena, jak snadno jim to jde... Pochopitelně, když máte lektora s odpovídajícími znalostmi a schopnostmi vše zřetelně a jednoduše vysvětlit, a který vám je oporou a pomocnou rukou, pak studium bude doslova procházkou rajskou zahradou a půjde vám od ruky. Pokud vaše předchozí studium nebylo úspěšné, pojďte to zkusit prozměnu k nám, a my vám rádi ukážeme, že u nás se zvládne jazyk naučit naprosto každý! Jenom se toho nesmíte bát, ale zároveň musíte být připraveni pro to něco udělat, tj. aktivně spolupracovat a komunikovat s lektorem, nebát se mu říct, že něčemu nerozumíte a nechat si vše znovu vysvětlit, vypracovávat zadanou domácí přípravu apod. Pamatujte, že sami od sebe, aniž byste vy sami pro to něco udělali, se cizí jazyk nikdy nenaučíte, a to ani s tím nejlepším lektorem! Pamatujte, že když člověk chce, dokáže to! 

My vás nebudeme pouze učit, naučíme vás učit se! 

Jako bonus na vás čeká naše pohodová a přátelská atmosféra, usměvaví, pozitivně naladění a energičtí lektoři se smyslem pro humor!

Velice často se setkávám se studenty, kteří již vystřídali celou řadu jazykových škol a lektorů, ale jejich studium nikam nevedlo a skončilo nezdarem. Ptáte se, v čem je zakopaný pes? Odpověď je velmi jednoduchá, v lektorovi. Většina lektorů si jenom stoupne před studenta a tak nějak mu odvykládá látku, často způsobem, kterému student neporozumí, ale tito "lektoři" si neuvědomují, že jejich prací není jenom přednes látky, ale schopnost pomoci studentům s procesem učení, poradit jim, jak mají postupovat, co musí udělat pro to, aby ve studiu uspěli a něco se naučili. Bez toho může být lektor sebelepší, ale studenta tak jako tak nic nenaučí. Studenti často vůbec neví, jak se mají učit, a právě proto potřebují vždy rady zkušeného lektora. Jak již říká nadpis, my vás nebudeme pouze učit, ale naučíme vás se učit! Víme, jak na to, dokážeme vždy velmi dobře rozpoznat potřeby studentů, jejich styl práce a do toho jim budeme pravidelně poskytovat cenné rady a pomoc s procesem učení. Studenti jsou potom překvapení, když vidí, jak snadné je se naučit cizí jazyk... 

Díky našim dlouholetým zkušenostem vás dokážeme cizí jazyk naučit pomocí naší velmi dobře propracované metody, která je pravidelně zdokonalována tak, že to zvládne naprosto každý - cizí jazyk dokážeme naučit i úplného "antitalenta", což se nám již mnohokrát povedlo! Pojďte do toho a uvidíte, že to naučíme i vás! 

Na našich hodinách se rozhodně nudit nebudete! Naše hodiny jsou akční a nestereotypní, vždy je co dělat a vždy střídáme jednotlivé aktivity, takže vám hodina uteče jak voda, sotva si toho stihnete všimnout! Na první pohled se to zdá jako zábava, avšak jsme zásadoví a ve zdravé míře přísní, ale bez toho by to nešlo a tento přístup vždy přináší očekávané, a především pozitivní výsledky. 

Jazyky, vzdělávání, akademická půda - to je můj život, můj svět, ve kterém jsem jako ryba ve vodě! 

Působím jako pedagog na jedné z prestižních pražských univerzit
Působím jako pedagog na jedné z prestižních pražských univerzit

Nebudu vám lhát, vždycky jsem se chtěla stát vysokoškolským učitelem a šla jsem za tím, abych si jednou tento sen splnila.... Pracovala jsem na sobě, neustále se zlepšovala, abych získala dostatek zkušeností a praxe ve výuce, protože akademická půda není nic snadného a rozhodně to není pro začátečníky! A tak, když v červnu 2023 přišla nabídka, navíc od školy, která byla vždy mou srdeční záležitostí, neboť se jedná o mou almu mater, neváhala jsem ani vteřinu a nabídku přijala. 

Vyučuji zde především jazyky, nyní se jedná o angličtinu a španělštinu, ale také přednáším v angličtině i jiné předměty. Ze všeho nejvíce si cením možnosti setkat se

s mnoha různými lidmi, poznat studenty z celého světa, kteří na této škole studují a já mám tu čest je vyučovat a zdokonalovat jejich znalosti. Současný svět univerzit je nyní o něčem jiném, než byl dříve, kdy jsem studovala já - vše je dnes v převážné míře o angličtině, ve které se zde vyučuje mnoho předmětů, ale i samotných oborů, proto pokud chce dnes člověk mít kvalitní vzdělání, bez angličtiny a cizích jazyků celkově, to moc nejde, a i já sama se přiznám, že na akademické půdě mnohem více komunikuji v angličtině než v češtině. I toto je důvod, proč radím rodičům, aby své děti podporovali ve studiu jazyků, protože v současnosti se bez nich skoro vůbec neobejdou, pokud chtějí mít kvalitní vzdělání. 

Motivů ke studiu mají studenti nespočet, ale vždy je spojuje jedno - touha něco se naučit a něco dokázat. Ať už chtějí cestovat na dovolenou a domluvit se, chtějí lepší práci nebo se rovnou přesunout do zahraničí. Toužíte po něčem podobném i vy? Pak jsme tady pro vás a rádi vám pomůžeme. 


Ptáte se, kdo vlastně jsem?

Odpověď je velmi snadná, jsem normální ženská, jakých potkáváte denně na ulici desítky, možná stovky. Mimo svou práci žiji spokojeným rodinným životem, jsem maminka malého školáka, velký milovník hudby, sportu a cizích jazyků, které mě provází celým mým životem - nejdříve jsem prolétala půlku světa jako letuška u ČSA, poté jsem pracovala jako průvodkyně na zámku Konopiště, na VŠ jsem studovala většinou v angličtině, působila jako tlumočnice na Velvyslanectví Kanady v ČR, jsem jazykovou lektorkou více jak 15 let, a mám odučeno více jak 15 000 hodin! Dovolím si tvrdit, že mám dostatečně velké zkušenosti na to, abych dokázala efektivně rozpoznat potřeby studentů a plně se jim přizpůsobit po všech směrech. Když se se mnou setkáte poprvé, možná vás překvapí má otevřenost, energičnost, pozitivní naladění a smysl pro humor. Taková já jsem a taková budu vždycky, vždy pozitivně naladěná a usměvavá osoba. Nemusíte se však ničeho obávat, jistě brzy prolomíme ledy a určitě si mě, nebo kohokoli jiného z mých kolegů oblíbíte a na hodiny vás budou bavit.

Nerozvíjím se pouze po jazykové stránce, ale i po té osobnostní, abych vám dokázala být nejenom dobrou lektorkou, ale především abych vás dokázala provést procesem učení, být vám dobrým průvodcem a mentorem, dodat vám odhodlání a motivaci, když se zrovna nevede, a ráda vás vyslechnu i po lidské stránce. Rozhodně nečekejte upjatou učitelku v kostýmku, která se bude zajímat jenom o učení a o to, zda máte hotový domácí úkol; já sice v kostýmku nechodím, pochopitelně se zajímám o výuku a vaši domácí přípravu, ale vedle toho také i o své klienty a uplatňuji ryze lidský a pohodový přístup. Díky tomu, že celý svůj život pracuji mezi lidmi, mám velké zkušenosti i z oblasti psychologie a vedle toho jsem také lektorkou řeči a koučem v oblasti osobního rozvoje a mezilidských vztahů. Tyto zkušenosti mi umožňují pracovat s klienty tak, abych dokázala rozpoznat styl a způsob výuky, jakým je efektivně dovedu k vytouženému cíli tak, abychom byli s výukou a jejím výsledkem spokojeni všichni.

Nejenom já, ale my všichni u nás, vám rádi pomůžeme, abyste se co nejlépe naučili cizí jazyk, nebáli se jej ve svém životě používat, a dokázali si tak splnit všechny své sny, ať už jsou jakékoli. My budeme rádi vašimi průvodci a společně vás dovedeme k vytyčenému cíli, protože pamatujte na jedno rčení - CIZÍ JAZYKY NEPŘINÁŠÍ JENOM NOVÁ SLOVA, ALE I NOVÝ SVĚT, který vám nyní leží u nohou! 

Zajímá vás, jak studovat jazyky tak, aby jejich studium bylo co nejefektivnější? Navštivte můj blog, kam vám pravidelně píši různé rady a tipy, jak správně postupovat a pracovat, abyste se k vytouženému cíli dostali co nejdříve a nejlépe. 

Přeji vám, ať vás studium jazyků baví, stane se vaším koníčkem a velkým přínosem z osobního i profesního hlediska. Pokud jsem vás motivovala ke studiu a chcete se do toho pustit, ráda přímo vás nebo vaše blízké u nás přivítám, a věřte tomu, že s námi to uričtě zvládnete! Doposud jsme dokázali naučit jazyk každého, proto neházejte flintu do žita, když to předtím jinde nevyšlo - zkuste to s námi a určitě pocítíte změnu k lepšímu!

S úctou a přáním mnoha úspěchů

Ing. Zita Lukešová Hlaváčková 
ředitelka a šéflektorka jazykové školy ELITE
lektorka řeči a osobní koučka