Kdy budu skutečně aktivně mluvit cizím jazykem?

05.03.2013 20:11

Tuto otázku si klade mnoho studentů cizích jazyků, ale odpověď na ni zná málokdo. Nutné je si ale uvědomit, že studium cizího jazyka není něco, čemu byste se naučili za pár měsíců - pokud se rozhodnete studovat cizí jazyk, je to koníček na celý život, neboť vždycky se máte co učit. Velmi často se stává, že do naší jazykové školy přicházejí zájmeci s mírně pokročilými znalostmi jazyka a vadí jim, že stále neumí mluvit... Ano, opravdu neumí a není se čemu divit. Student cizího jazyka se znalostmi na této úrovni disponuje pouze základní gramatikou ( často je v ní velmi zamotaný ) a slovní zásobu má cca 1 500 - 2 000 slov, což je na aktivní komunikaci opravdu velmi málo !!! 

Co je potřeba proto, abych uměl mluvit?

Na aktivní komunikaci musíte nejenom důkladně znát gramatiku a její využití, ale především mít velký rozsah ve slovní zásobě, což na mírně pokročilé úrovni není reálné! Statistiky ukazují, že aktivně dokáží komunikovat studenti, jejichž znalosti dosahují min. úrovně B2, tj. více pokročilý a výše. Důležité také je, abyste se odprostili od "duševního překládání vět" před jejich vyřčením, což způsobuje zádrhele ( než si student přeloží jednu část věty, zapomene, co vlastně chtěl říct ) a často i trapné ticho při komunikaci. Studenti na úrovni začátečník až středně pokročilý se sice dokáží domluvit v řadě základních životních i pracovních situacích, ale aktivní konverzaci vést nedokáží, na to ještě zdaleka nemají dostatečné znalosti. 

Nenechte se nachytat lákavými reklamami na kurzy a knihami typu "Anglicky za 30 dní" apod. !!!

Pamatujte, že všechno má svůj čas, a o studiu cizího jazyka to platí dvojnásob! Rozhodně se vyvarujte kupování si knih s názvy ANGLICKY ZA 30 DNÍ apod., toto je pouze reklamní tah, jak z vás dostat peníze, ale že se z ní ve skutečnosti nic naučíte, už nikoho nezajímá. Dále se vyvarujte kurzům, které nabízejí výuku tzv. řízenou konverzací - tento styl výuky je orientován tak, že vám lektor řekne každou větu dvakrát a vy ji po něm budete opakovat... Ano, naučíte se ji nejdéle na potřetí říct dobře, ale až dojde na další větu, budete na tom stejně - začínat znovu a znovu od nuly. Pokud nejste pokročilý uživatel cizího jazyka, takovéto kurzy pro vás budou nejenom ztrátou času, ale především peněz. Začátečníci až středně pokročilí studenti si musí důkladně vypilovat gramatiku a větnou skladbu a pracovat na zdokonalování slovní zásoby, což si žádá svůj čas - rozhodně to nejde hned, buďte, prosím trpěliví! 

Schopnost mluvit se dostavuje časem sama - nevěříte? 

Naše výsledky ukazují, že tomu skutečně tak je - student, který již ovládá gramatiku a větnou skladbu + disponuje dostatečnou slovní zásobou, na sobě pozoruje, že jeho znalosti se výrazně zlepšili, stoupá mu tím potřebné sebevědomí a daleko lépe se v praxi komunikuje, protože už se díky svým znalostem tolik nebojí, jako tomu bylo kdysi. Když budete pilně studovat, pravidelně docházet na hodiny a spolupracovat se svým lektorem, pak sami uvidíte, že toto není žádná fikce, ale skutečnost, a sami budete překvapeni, jak vám to půjde de facto samo, aniž byste se museli někde zdlouhavě "vykecávat" nebo se cítit trapně kvůli "překladateslkým mezerám." 

Nenechte se odradit případným neúspěchem 

Toto je velmi důležitý bod při studiu cizího jazyka! Pokud se chcete učit cizí jazyk, nesmíte být puntičkář - to je proto ta nejhorší vlastnost, a díky ní už nejeden student své studium vzdal, což byla ve finále škoda. Uvědomte se, že chybami se člověk učí nejenom v životě, ale především když se učí cizí jazyk. Chyby jsou procesem učení, proto pokud od sebe budete očekávat přílišný úspěch, skončíte dříve než vůbec začnete! Při studiu cizího jazyka musíte být trpěliví a nenechat se odradit tím, že děláte chyby - chyb se dopouštíme všichni, i našem rodném jazyce, natož pak v cizím. Žádný student se nemusí cítit hloupě, když udělá chybu, lektor mu vše znovu ochotně vysvětlí, a hlavně, student se nesmí obávat se svým lektorem komunikovat a o případné vysvětlení jej požádat. 

Zde sami vidíte, že studium cizího jazyka není "akce na pár měsíců", ale trvá několik let, než se z vás stane aktivní uživatel, který jej bude opravdu umět ovládat. Důležité je, abyste se nenechali odradit případným neúspěchem a byli dostatečně trpěliví. Uvidíte sami, že čím více budete se studiu pokračovat a prohlubovat své znalosti, schopnost aktivní komunikace se dostaví sama, a to díky vyššímu sebevědomí, kterého jste učením dosáhli. 

Zpět