Jak úspěšně studovat cizí jazyk ?

29.07.2013 16:25

Mnoho zájemců o studium cizích jazyků se nás velmi často táže, jak se mají daný cizí jazyk naučit co možná nejlépe. Na začátek je třeba si uvědomit, že studium cizího jazyka je koníček na celý život a nelze se mu naučit za pár měsíců. Proto než se studiem začnete, musíte mít ke studiu odhodlání a především být trpěliví. Jakmile tyto dva základní požadavky splňujete, můžete se seznámit s dalšími nutnými kroky k úspěšnému studiu. 

Stanovte si cíl a motivaci ke studiu 

Toto je velmi důležitý bod - musíte vědět, proč se chcete cizí jazyk učit; potřebujete jej do práce? Chcete se domluvit na dovolené? Chystáte na delší pobyt v zahraničí? Chcete se dobře orientovat na zahraničních webech nebo chcete studovat střední nebo vysokou školu v angličtině? Bez stanovení cíle bude pro vás studium naprostou ztrátou času a nepřinese vám žádný efekt, neboť jej budete zanedbávat. Zde sehrává svou roli psychologický faktor - lidský mozek musí mí nějaký "hnací motor", aby fungoval tak, jak se od něj očekává; v opačném případě pojme při výuce málo informací, spoustu z nich dokonce vytěsní a ve výsledku si nebudete nic pamatovat. Hrozí zde také velké riziko vytvoření bloku proti studiu cizího jazyka, ten se těžko odstraňuje, a to si žádá poměrně hodně času a trpělivosti ze strany studenta i lektora. 

V tomto případě prosíme rodiče, aby své děti nenutili do studia cizího jazyka proti jejich vůli - taková výuka nepřinese žádný efekt ani na jednu stranu + je zde vysoké riziko vytvoření výše zmíněného bloku, což může znamenat velký problém ve škole !!!

Nenechte se odradit prvním neúspěchem 

Studium cizího jazyka vyžaduje trpělivost ze strany studenta i lektora, a s tím souvisí i odhodlání. Připravte se na to, že při studiu budete dělat chyby, ale tyto chyby jsou učebním procesem - i při studiu cizích jazyků totiž platí, že chybami se člověk učí. My všichni, co ovládáme cizí jazyky, jsme si tímto procesem sami prošli a díky chybám, které nám byly posléze vysvětleny, jsme se dokázali cizí jazyk dobře naučit. Nesmíte se nechat odradit, když budete dělat chyby - pamatujte, že i v rodném jazyce děláte chyby !!! Lektor vám vše samozřejmě rád a ochotně vysvětlí, a v případě nutnosti vše zopakuje a procvičí s vámi danou látku, aby bylo vidět, že jí rozumíte tak, jak je třeba. Nesmíte se také bát zeptat se lektora, pokud něčemu nebudete rozumět - žádný učený z nebe nespadl a lektor je tu od toho, aby vám vše vysvětlil, ne proto, aby se vám nedejbože smál. 

Aktivně spolupracujte s lektorem 

Toto je další, velmi důležitý bod - nesmíte se obávat na cokoli lektora zeptat, i kdyby to měla být naprostá hloupost! Výuku i lektora si platíte, a ten je tady pro vás, a proto, aby vám vše důkladně vysvětlil - proto se neobávejte skočit mu třeba doprostřed věty při výkladu; zkušený a profesionální lektor je velmi trpělivý a ochotný, a nezáleží mu na tom, zda danou látku vysvětlí jednou nebo desetkrát. Lektor musí také své studenty velmi dobře znát i po psychologické stránce, umět s nimi podle toho jednat a přizpůsobit jim výuku. I jazyková výuka je opřena o aktivní komunikaci mezi všemi zúčastněnými. 

Zde je také další podstatná věc - s lektorem si musí každý student "sednout", mít vůči němu přátelský vztah a chodit tak na hodiny rád. Vždycky se může stát, že si dotyční spolu nesednou, to ze začátku nikdo nemůže předem odhadnout, a pokud vám lektor z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, nebojte se požádat o jeho změnu. Někdo se s lektorem zžije během chvilky, u někoho to zase trvá třeba měsíc, někdy i déle - zde záleží na povaze a charakteru každého z nás, proto doporučujeme nepropadat ihned panice a nejednat bezhlavě, pokud si hned nesednete - nechte tomu prozatím volnější průběh a uvidíte, jak se situace vyvine. Pokud však problém přetrvává, neváhejte a požádejte o změnu lektora a rozhodně nemlčte - jsou to vaše peníze a máte za něj nárok na kvalitní výuku, kterou ovšem nelze garantovat, když si s lektorem vzájemně nevyhovujete. 

Vyhraďte si čas na samostudium a pravidelně vypracovávejte domácí úkoly 

Dnešní uspěchaná doba nám nedává moc volného času, ale pokud chcete studovat cizí jazyk, a pokud navíc chcete, aby jeho studium bylo úspěšné, je třeba si nějaký ten čas na samostudium vyhradit, a to min. 30 minut až jednu hodinu denně. Pokud očekáváte od kurzů "nálevnu", tak vám předem oznamujeme, že takto to opravdu nefunguje - 120 minut výuky jednou týdně je skutečně málo! My samozřejmě chápeme, že máte dost své další práce, a proto nevypisujeme pravidelnější kurzy, ale právě proto, že kurzy nejsou pravidelnější, vám vždy dáváme domácí úkoly a monitorujeme jejich vypracovávání. Jsme si totiž dobře vědomi toho, že bez samostatné práce se rozhodně cizí jazyk naučit nedá. Pokud k nám přijde zájemce a sdělí nám, že nemá čas na domácí úkoly, a od nás očekává onu "nálevnu", pak takovou výuku zamítneme, neboť nepřinese žádný výsledek, ale pouze finanční ztrátu pro studenta - do týdne totiž většinu nově získaných znalostí bez procvičení rychle zapomenete, dostanete se do začarovaného kruhu a cizí jazyk pak budete ve finále studovat x let, a stále bez výsledku. V případě, že si stále nechcete vyhradit na studium aspoň půl hodiny denně, pak vám doporučujeme najít si jiný koníček, který žádné doplňkové studium nevyžaduje. 

Domácí úkoly vypracovávejte sami, nespoléhejte se na druhé

Je mnohem jednodušší nechat si vypracovat úkol od někoho, kdo daný jazyk velmi dobře ovládá než nad jeho vypracováním strávit i více jak hodinu. Tuto tendenci mají především začátečníci, ale tím se dopuštějí zásadní chyby - na začátku studia je totiž velmi důležité všemu důkladně porozumět, neboť se učíte základ, který je pro běžné použití jazyka v praxi naprosto nezbytný, a pokud jej takto zmeškáte, další studium bude pro vás naprosto bezpředmětné a vy se pořád budete motat v začarovaném kruhu, neboť gramatika na sebe zpravidla navazuje, a toto platí o každém jazyce. 

Nemusíte se též obávat ztrapnění se před lektorem - lektor tady není od toho, aby se vám smál, ale od toho, aby vás studiem cizího jazyka důkladně provedl a vše řádně vysvětlil. Pokud chcete, aby vaše studium přineslo požadovaný výsledek, vyhraďte si na samostudium čas a úkoly vypracovávejte především sami. Rovněž vám doporučujeme nespoléhat se na rady druhých, které bývají často ke škodě než ku prospěchu věci. 

Vyhněte se radám od druhých a nevyhledávejte nic na internetu, zpravidla jsou chybné !!!

Pokud si nejste něčím jistí, což se vám při studiu rozhodně nejednou stane, rozhodně se nespoléhejte na ostatní a raději vyčkejte na další lekci, kde s vámi lektor vše potřebné probere a vysvětlí nejasnosti. Rovněž máte možnost bezplatné konzultace s lektorem po e-mailu. Z vlastním zkušeností vám doporučujeme, abyste při studiu nespoléhali na rady druhých - vy nikdy nevíte, jak je dotyčný v daném jazyce vzdělaný, a vy byste si tak zažili chyby místo toho, abyste se učili cizí jazyk správně. Toto je především důležité pro začínající studenty. Stejná zkušenost platí i pro rady nalezené na internetu - tyto rady jsou obzvláště k ničemu, protože znalosti cizího jazyka mají svou hodnotu, a nikdo vám perfektní konzultaci zadarmo v žádném případě neposkytne. Rady na internetu jsou velmi pofiderní a často neúplné, což je pro studium cizího jazyka naprosto nevhodné - toto platí i pro pokročilejší studenty; pro začátečníky se internet hodí pouze jako slovník, ale ne jako studijní pomůcka. 

Studujte u jednoho lektora a "nelítejte od jednoho ke druhému" 

Možná někoho z vás baví pravidelné změny, ale věřte, že při studiu cizího jazyka je lítání od jednoho lektora ke druhému naprosto bezpředmětné a neefektivní - lektory cizích jazyků nelze srovnávat s kadeřníky, maséry nebo manikérkami !!! I když má cizí jazyk přesně daná mluvnická a gramatická pravidla, mnohdy není snadné je pořádně vysvětlit tak, aby je student správně pochopil, to dokáže pouze zkušený lektor, proto vám rozhodně doporučujeme, abyste studovali pouze u jednoho lektora a změnám se v tomto ohledu vyhnuli obloukem. Každý lektor má svůj styl práce, a tomu jej nikdo nenaučí ani jej nezmění, často také vysvětluje mluvnickou a gramatickou stránku jazyka zcela jinak, než je tomu v naší škole, což ve výsledku má pro studenty matoucí efekt, který často způsobí více škody než užitku. Zde je jedno základní pravidlo úspěchu - studujte pouze v jedné jazykové škole a u jednoho lektora - až si to vyzkoušíte, uvidíte, že dobře víme, o čem mluvíme.... 

Zpět