Co nedělat špatně, aby bylo vaše studium co nejvíce efektivní?

29.10.2016 12:05

Mnoho studentů, kteří k nám přijdou, studují cizí jazyk již několik let, ale stále bez úspěchu, a nás se ptají, proč tomu tak je.... My se vám nyní pokusíme přiblížit to, proč se např. třeba i vám nedaří dosáhnout při studiu vytyčeného cíle. 

Dobře si vyberte školu, kde budete studovat

Jednoznačně vám doporučujeme studium v jazykové škole, kde pracují profesionálové, kteří své práci opravdu rozumí, dělají ji rádi a jejich práce je zároveň i jejich koníčkem. Prostudujte si webové stránky jazykové školy, zda obsahují to, co hledáte, a pokud ne, neváhejte se na cokoli zeptat. Seznamte se s prostředím a vybavením jazykvé školy - správné vybavení je nezbytnou součástí kvalitní výuky, a prostředí, v němž budete trávit svůj čas hraje zase významnou roli u vás, protože pro úspěšné studium je potřeba, abyste se cítili dobře v místě, kde studujete. Naše jazyková škola disponuje moderním vybavením, moderním designem učeben, hi-tech vybavením na špičkové úrovni. Na našem webu najdete i fotogalerie, takže si můžete prohlédnout naše prostory ještě předtím, než se rozhodnete studovat právě u nás. V případě zájmu se k nám můžete přijít i osobně podívat; stačí nás pouze kontaktovat a sjednat si termín návštěvy. 
 

Prostudujte si reference nebo dejte na doporučení od známých, kamarádů atd. 

Kvalitní jazyková škola má na svých stránkách vždy obsáhlý seznam referencí, a pokud chybí, rozhodně to na danou školu nevrhá dobré světlo. Čím více klientů přd vámi bylo s danou školou spokojeno, vy máte tak velkou šanci, že budete spokojeni také. Dalším velmi dobrým faktorem k volbě vhodné jazykové školy je doporučení od přátel a známých, tam je kvalita předem zaručena. Když ale daná jazyková škola těmito velmi důležitými informacemi nedisponuje, a ani na ní nemáte žádné reference od svého okolí, pak lze o její kvalitě nanejvýš pochybovat. 
 

Nenechte se nalákat nabídkami soukromých učitelů s výukou za nižší cenu, zpravidla se to těžce nevyplácí 

Tady buďte opravdu velmi obezřetní, neboť nabídky výuky od soukromých učitelů jsou sice zpravidla za nižší ceny, než je tomu u jazykových škol, ale heslo "Za málo peněz, hodně muziky" skutečně neplatí - soukromí učitelé nemají vlastní učební prostory, pochopitelně se jim nechce dávat peníze do pronájmů, které mnohdy nejsou levné, a tak učí většinou u sebe doma nebo docházejí k vám, a zde nastává první problém - k úspěšnému studiu potřebujete vy i lektor neutrální prostředí, nebo vám je příjemné chodit k někomu cizímu do bytu nebo si někoho takového pouštět k vám? Opravdu vám nevadí fakt, že si potřebujete např. odskočit na toaletu a jeho necháte ve svém bytě samotného? Nehledě na to, že v soukromých bytech číhá celá řada rušivých elementů - telefon, výtah, zvonek, často hluk a zvuky ze sousedních bytů, a nejhorší ze všeho, malé děti. V takovém prstředí nemůžete očekávat, že výuka bude kvalitní a vy se někam posunete; i kdyby byl učitel sebelepší, tyto vedlejší faktory hrají podstatou roli pro odpovídající kvalitu výuky. Dalším faktorem, který vás nejspíše ovlivní bude cena, ano, cena je zpravidla nižší, než v jazykových školách, ale za chvíli se to projeví na kvalitě výuky, a vy sami uvidíte, že jste svoje peníze pouze vyhodili z okna a nikam to nevedlo.... Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá, jak je uvedeno výše, soukromí učitelé do sebe, svého vlastního, dalšího vzdělávání zpravidla neinvestují ani korunu, a o kvalitním vybavení na výuku nemůže být vůbec řeč - učební materiály se neustále inovují, a učitel tak pravidelně pořebuje nové a nové, ty nové zpravidla vyžadují interaktivní vybavení, které stojí desítky tisíc, a nelze tak očekávat, že soukromý učitel s pár studenty bude mít zájem na takové investici; jedinou jeho investicí bude to, že max. za vaše peníze pojede na dovolenou, ale nic dalšího. Toto je zpravidla také problém většiny jazykových škol, ani ty mnohdy neinvestují do kvalitního vybavení, a právě proto byste měli chtít vidět jejich prostory ještě předtím, než nastoupíte k nim ke studiu, už to vám o dané škole leccos napoví. Taková škola buď nemá dostatek studentů a finanční prostředky, anebo majitelé vydělané peníze využívají především k soukromým účelům, než do rozvoje školy - ani v jednom případě nemůžete očekávat kvalitní výuku. 
 

Stanovte si cíl studia a motivaci, nestudujte jenom proto, že to dělá někdo jiný

Proto, aby vaše studium bylo efektivní, je potřeba mít motivaci a hnací motor, který vás požene kupředu. Proto, před započetím studia, si odpovězte na otázku PROČ CHCI STUDOVAT? Potřebujete cizí jazyk v práci nebo ke studiu ve škole? Chcete se domluvit na dovolené? Komunikujete s lidmi z celého světa nejenom po internetu? Chccete si číst knihy a noviny v originále? Pak taková motivace je naprosto správná, ale pokud se rozhodnete pustit se do studia proto, že studuje partner, kamarád, příbuzný nebo sousedka od vedle, pak takováto motivace je pouze krátkdobá, sami za nedlouho zjistíte, že vás nic netlačí dopředu, a se studiem brzy skončíte, a v nejednom případě to končí i rozčarováním. Chápu, že vzájemná a zdravá rivalita je pro někoho dobrým motivátorem, ale většinou tomu tak není; člověk má zkrátka dělat to, co dělat chce, co jej činí šťastným a spokojeným. A pokud on sám vidí, že cizí jazyk to zrovna není, pak není ostudou přiznat si, že takový pokus byl omyl a soustředit se jiným směrem. 
 

Najděte si na studium dostatek času, člověk zkrátka nemůže mít vše a sedět na několika židlích zároveň 

Berte na vědomí, že studim cizího jazyka si žádá dost času, a rozhodně nestačí pro úspěšné studium jenom to, co se dozvíte na kurzu, ale musíte se také věnovat pravidelné a soustavné domácí přípravě, protože tak si látku zažijete v praxi, zapamatujete a naučíte se nová slovíčka a své znalosti tak mnohem lépe zafixujete. Pokud začnete domácí přípravu zanedbávat, zanete se v kurzu ztrácet, jedno se vám bude nabalovat na druhé, jedno z druhým motat a motat, a pak to povede k ukončení studia. Pokud nemáte na studium dostatek času, rozhodně doporučuji s ním nezačínat, i když chápu, že dnešní uspěchaná doba na nás klade velké nároky a musíme toho hodně zvládnout. Rozhodně však není studium cizího jazyka vhodné např. pro zaneprázdněnou maminku s dětmi nebo pro člověka s dvěma, nebo nedej bože, s více zaměstnáními. Média na nás v současnosti tlačí a mají snahu z nás udělat tzv. "nadlidi", kteří zvládnou naproto všechno a nějaké selhání se nepřipouští... V tomto případě vám poradím jedno - nečtěte žádná média, já to také nedělám a žiji si svůj život podle vlastních představ, dělejte to samé i vy a hlavně, dělejte to, na co máte a co vás baví, nenechte se přitom ovlivňovat okolím, tak šťastní nebudete. 
 

Nelpěte na dokonalosti, ta není u studia cizího jazyka na místě, mějte na paměti, že chyby jsou přirozeným procesem učení 

Dalším faktorem, který významně ovlivňuje výsledný, kvalitní efekt výuky je to, aby student nelpěl na dokonalosti a dokázal se poučit z chyb, které udělal, a hlavně si z nich nedělal těžkou hlavu. Studium cizího jazyka rozhodně není vhodné pro puntičkáře nebo ty, kteří jsou zvyklí na úspěch a jinou možnost nepřipouštějí. Než se pustíte do studia, přijměte fakt, že chyby jsou velmi důležitou součástí studijního procesu, a jsou jedinou možností jak zajistit efektivnost studia, takže bez nich to skutečně nejde, ty jsou pro lektora stěžejní záležitostí, když vám má efektivně vysvětlit látku tak, abyste jí pochopili tak, jak je třeba - jedině z nich je schopen zjistit, čemu konkrétně nerozumíte tak, jak je potřeba, a je schopen vám danou chybu vysvětlit, abyste se jí již nadále nedopouštěli. Jedině tak jsme schopni vám garantovat kvalitní výuku. 
 

Hoďte za hlavu odrazování ze strany okolí 

Toto je další faktor, který má mnohy velmi významný vliv na vaše studium. Nikdy se totiž přesně nedozvíte, z jakého důvodu vás ostatní od studia odrazují nebo se o to nepřímo snaží - zpravidla to bývá z důvodu jejich vlastního neúspěchu při studiu, který může být zapříčiněn různými faktory, např. volbou špatné jazykové školy nebo špatného učitele, znechucení ke studiu pocházející z dob studia ve škole zapříčiněné učitelem a následný psychický blok, nebo v tom může být i závist. Tímto se rozhodně nenechte odradit ani znechutit, naopak toto by vás mělo "nakopnout" a dodat vám sebevědomí ke studiu. I odrazování bývá dobrou motivací ke studiu, neboť podněcuje touhu překonávat druhé a posouvat se dopředu. 
 

Hodně studium ovlivňuje i povaha jednotlivce 

Je zcela přirozené, že člověk, který je splečenský, otevřený extrovert, se vždy učí mnohem lépe než uzavřený a plachý člověk, který se leckdy stydí říct si v obchodě o chléb. Nikde není ovšem psáno, že ani ten největší stydlín se nemůže cizí jazyk naučit dobře, mnohdy má ke studiu mnohem zodpovědnější přístup; bohémský a bezprostřední postoj také není to pravé ořechové. V tomto případě hodně záleží na přístupu lektora ke každému člověku zvlášť, a stydlíni mnohdy potřebují přístup ryze individuální, a proto právě pro tento typ člověka spíše doporučuji individuální výuku než klasický skupinový kurz, ale mnohdy se stane, že právě kurz stydlína "nakopne". 
 

Nikdy si nevsugerovávejte pocit, že jste na studium staří apod. - toto není ovlivněno věkem, ale použitou metodikou ve výuce 

Toto je velká brzda pro většinu zájemců o studium, a zároveň i velký problém. Mějte na paměti, že každá věková skupina vyžaduje rozdílný přístup k výuce, rozdílnou metodiku, a naučí se tak jiný rozsah látky než studenti patřící do jiné kategorie. Např. děti učíme zábavnou a hravou formou, takže nelze očekávat, že jim budeme vysvětlovat gramatiku, to se zase učí starší děti, teenageři a dospělí, a dospělé naopak nelze učit hrou jako jako děti apod. U seniorů pro změnu používáme pomalé tempo výuky, zaměřené spíše komunikativní formou atd. Zkrátka každá věková kategorie vyžaduje jiný styl a metodiku výuky, a pokud je vše pečlivě a důsledně připraveno, rozhodně nehrozí, že by se někdo něco nenaučil, bez ohledu na věk. Pokud se vám toto stalo, zpravidla je problém v dané škole či učiteli, kteří jsou většinou líní se věnovat důslednější přípravě a zpracováváním správné metodiky, a právě za tou svojí leností schovávají váš věk nebo vás v tom ještě ke všemu podněcují.... Mějte na paměti, že pokud máte dobře navržený kurz a dobrého lektora k tomu, tak se naučíte cokoli, bez ohledu na datum narození, to jsou jen čísla, a ta vaše studium nijak neovlivní. Člověk zkrátka nikdy není dost starý na to, aby začal s něčím novým, a právě naši studenti, kterým je 65 let, jsou toho zdárným důkazem. 
 
Pevně věřím, že jsem vám těmito řádky pomohla identifikovat zádrhel, s nímž jste se ve svém studiu setkali, a zároveň vám také pomohl se vyvarovat podobných chyb ve svém dalším studiu. 
 
Ing. Zita Hlaváčková 
šéflektorka jazykové školy ELITE 
Zpět