Zde přinášíme přehled odpovědí na nejčastěji kladené dotazy na jazykovou výuku v naší škole. Dotazy odpovídá ředitelka a šéflektorka jazykové školy ELITE, Ing. Zita Hlaváčková. 

Nenajdete-li odpověď na svůj dotaz, pak neváhejte a Napište nám, a my vám vše rádi zodpovíme. 
 

Jaká intenzita výuky je vhodná? ( 1x - 2x týdně nebo častěji?! )
Záleží na vašich požadavcích a potřebách; z našich zkušeností se jednoznačně ukazuje, že nejlepší intenzita výuky je dvakrát týdně. Rozhodně nejsem zastáncem intenzivní výuky, neboť student potřebuje čas, aby všechno vstřebal a probranou látku si důkladně procvičil na domácích cvičeních. Pokud dochází na výuku v intenzivní formě, často se stane, že probírané látky je najednou více, nestihne tak všechno vstřebat, a pak mu začnou činit potíže i domácí cvičení. Na individuální výuce to s vámi lektor může samozřejmě probrat znovu, což na kurzech tak jednoduché není. 

Když u vás budu studovat ve více kurzech nebo pokračovat v dalším semestru, mám možnost získat slevu?
Ano, samozřejmě. Protože si vaší přízně vážíme, nabízíme naším věrným studentům zajímavé slevy, čímž mohou ve finále získat až jeden měsíc výuky zcela ZDARMA !!! To už jistě za to stojí! Více o naší nabídce slev najdete pod tímto odkazem: Studujte u nás cizí jazyky levněji !!!

Mohu se naučit cizí jazyk, i když nemám talent? 

A vy víte, že nemáte talent? Třeba ho ještě nikdo neobjevil... Naše výukové metody máme navržené tak, abychom vám vše vysvětlili velmi jednoduše a srozumitelně, takže cizí jazyk se pak dokáže naučit naprosto každý, u nás neexistují žádné bariéry! Nejspíše jste dosud neměl štěstí na učitele, tak to zkuste s námi a brzy vás pochybnosti o vašem "antitalentu" na jazyky přejdou; důležité je odhodlání, vůle a motivace z vaší strany - to jsou ty správné faktory, které ovlivňují vaše studium a jeho výsledný efekt. 
 

Probíhá výuka pouze v angličtině nebo v jiném jazyce?
Nejspíše si nedovedete představit, že jako na začátečníka nebo mírně pokročilého na Vás bude lektor mluvit pouze anglicky nebo jiným jazykem - jednak je to velká ztráta času a pro Vás to bude silně demotivující. Pokud nejste na úrovni pokročilejšího studenta, musíte si budovat slovní zásobu, automatizovat tvorbu vět a pracovat na plynulosti svého projevu, proto na Vás bude lektor zpočátku mluvit česky, a to především při gramatických lekcích - v případě potřeby Vám vše důkladně vysvětlí a nebude Vás válcovat spoustou slov a výrazů, kterým nebudete rozumět. Daným jazykem mluví lektoři pouze s těmi studenty, kteří mají jazykové znalosti od úrovně B2 ( pokročilý ) výše.

Musím si obstarat na výuku nějaké učebnice?
Ano, ale není nutné si je kupovat, pokud nechcete. Veštinu vámi používaných učebních materiálů máme k dispozici v elektronické podobě, a poskytneme vám je zcela ZDARMA, takže vás studium nemusí stát už nic navíc! Pokud však preferujete učebnice v originální podobě, rádi vám je zajistíme se slevou 10%. 

Vhodnou učebnici vám zvolíme dle vašich požadavků a současné znalostní úrovně. U jazykových kurzů jsou učebnice již předem vybrané a přizpůsobené dané znalostní úrovni; taktéž jsou poskytovány ZDARMA, v elektronické podobě. 

Jaké jsou podmínky pro složení závěrečné zkoušky?
U skupinových kurzů se závěrečná zkouška skládá vždy poslední termín konání daného kurzu, u individuální výuky je pak třeba absolvovat celou danou znalostní úroveň, tj. pokud aktuálně studujete např. na mírně pokročilé úrovni, je třeba, abyste tuto učebnici dokončili celou. 

Za jak dlouho se mohu naučit dobře anglicky, když jsem začátečník?
Zálěží především na tom, na jakou znalostní úroveň byste se chtěl dostat. Pokud se budete chtít vypracovat na velmi pokročilou úroveč C1, pak počítejte s tím, že budete muset studovat aktivně min. 3 roky, a opravdu se studiu věnovat! Nejsou-li však vaše požadavky a cíle tak vysové, např. potřebujete-li se jenom domluvit na dovolené apod., pak se doba studia zkracuje. Musíte však vzít v potaz fakt, že cizí jazyk se člověk učí celý život, a pokud v zemi, kde se jím mluví nežije, nebude jej nikdy umět dokonale, ale může jej umět velmi dobře! Proto je také potřeba se studiu řádně a aktivně věnovat, čímž si také ušetříte značnou finanční částku za výuku. 

V čem je Vaše výuka "jiná" než v ostatních jazykových školách?
Především v jejím způsobu. Většina učitelů "drtí" studentům do hlavy gramatiku, občas nějaký poslech a písemný projev, a na komunikaci jako takovou zapomíná ( nejčastěji v daném jazyce sami komunikovat neumí, jak by Vás tedy měli naučit mluvit? ). My však volíme zcela přirozený způsob výuky, ten, jakým jste se Vy učili svému rodnému jazyku. Díky tomuto přístupu k výuce se tak výborně naučíte nejen gramatiku, ale především se naučíte aktivně komunikovat, aniž byste měli jakékoli zábrany. Tento způsob výuky máme osvědčený poměrně dlouhou dobu a praktikujeme jej na každém ze studentů a výsledný a požadovaný efekt se dostaví za velmi krátkou dobu. Zkuste to také a uvidíte! Více o mém způsobu výuky najdete zde: Metoda výuky nebo pak také můžete využít nabídku ukázkové hodiny, kde vám rádi předvedeme, jak vlastně u nás učíme. 

Proč nezařazujete do výuky ani u pokročilých rodilé mluvčí? 
Velmi často se stává, že i ti nejpokročilejší studenti mají výpadek v nějakém mluvnickém jevu, který je nutné jim vysvětlit. Toto zpravidla rodilý mluvčí nedokáže, neboť nemuví našim rodným jazykem buď vůbec, nebo jeho znalosti jsou takové, aby to dokázal zcela jasně a srozumitelně vysvětlit. Rodilí mluvčí sice umí daným jazykem mluvit, ale po mluvnické stránce v něm mají často značné mezery, což je pro studium velký problém, neboť abyste se cizí jazyk naučili dobře, musíte jej ovládat především právě po té mluvnícké stránce, a na to je právě nejvhodnější český lektor, kterému nečiní problémy kdykoli během hodiny začít opět mluvit česky a vše důkladně vysvětlit. Rodilý mluvčí je vhodný jako kamarád, ale nikoli jako učitel. 

Můžete mě naučit dobře anglicky, aniž bych se musel připravovat doma?
Ano, ale to byste k nám musel chodit min. 5x týdně a strávit u nás min. 3 hodiny. Při nižší intenzitě výuky je třeba si látku, kterou jste probral s lektorem, pravidelně opakovat, a právě k tomu slouží domácí úkoly. Pamatujte, že bez domácí přípravy se cizí jazyk rozhodně naučit nelze, a proto rozhodně neočekávejte od lektora, že Vám "to naleje do hlavy" během jedné nebo dvou dvouhodinovek za týden; takový zázrak neumí ani ten nejlepší lektor. Najdou se jazykové školy, které Vám garantují, že se jazyk naučíte, aniž byste musel pro to něco udělat ve svém volném čase, avšak toto je pouze reklammí tah, jak z Vás dostat peníze a výsledný efekt bude nulový. Toto dokazují naše dlouholeté zkušenosti se studiem a výukou jazyků. My Vás dokážeme naučit anglicky velmi dobře a v krátkém čase - naši lektoři jsou vyškoleni tak, aby Vás cizí jazyk nejen naučili správně po gramatické stránce, ale především aby Vás naučili mluvit! Stačí se pouze pravidelně připravovat na hodinu, aktivně spolupracovat s lektorem a uvidíte, že se výsledek za nedlouho dostaví!

Proč musím napsat test, abych se mohl zúčastnit ukázkové hodiny?
Každou ukázkovou hodinu "šijeme" zájemcům o výuku "na míru" tak, aby si mohli učinit co možná nejlepší představu o tom, jak by jejich potenicální výuka u nás probíhala. Těžko vám tak můžeme připravit hodinu bez toho, aniž bychom věděli, na jaké úrovni jsou vaše znalosti. 

Potřeboval bych vysvětlit pouze jeden jev, ale nemám zájem o pravidelnou výuku. Mohu k vám přesto zajít? 

Samozřejmě, stačí nás pouze kontaktovat, objednat se na určitý termín a výuku si zaplatíte na místě. V tomto případě platí stejný ceník jako pro pravidelnou výuku s pevně stanovenými termíny, a řídí se vámi zvolenou délkou vyučovací hodiny. 

Je vhodné přerušovat výuku přes letní prázdniny?
Přerušení výuky na dva měsíce je dost velký luxus, který ve finále znamená ztrátu veškerých znalostí, které jste získali před prázdninami. Studiu cizího jazyka je třeba se věnovat pravidelně, a i dva měsíce jsou dost dlouhá doba na to, abyste toho mnoho zapomněli. Sami to pak uvidíte při návratu v září - vše bude třeba důkladně opakovat, což zabere ve finále několik hodin ( v mnoha případech i více, než co byste měli během prázdnin ), a může stát i další peníze navíc. Pečlivě proto zvažte, zda budete chtít výuku přes letní prázdniny přerušit - jde nejen o vaše znalosti, ale také o finance. 

Je možné si u vás vybrat lektora sám?
Ano, ale spíše bude lepší, když vám budeme moci vybrat vhodného lektora sami, na základě vašich požadavků a potřeb, a to především když požadujete výuku odborného jazyka - každý takový lektor má svou specializaci, které se dlouhodobě věnuje, a proto, aby dokázal pečlivě zvládat svůj obor, nemůže se věnovat 10 dalším oborům. To samé platí i u obecného jazyka, ten sice vyučují všichni naši lektoři, ovšem ne pro každého se hodí každý lektor. 

Proč nezveřejňujete jména vašich lektorů?
Naši lektoři jsou součástí naší konkurenční výhody, a tu si chceme chránit. Každý lektor se svému studentovi vždy osobně představí a seznámí jej se svou kvalifikací, odbornou způsobilostí a zkušenostmi s výukou. Pokud vám nebude váš lektor z jakéhokoli důvodu vyhovovat, není problém jej vyměnit. U nás se nemusíte obávat, že byste natrefil na nezkušeného lektora. Více o našich lektorech se dočtete zde: Naši lektoři

Je lepší studovat ve vašich nebo mých prostorách?
Nejlepší pro studium jsou neutrální prostory; rozhodně není vhodné studium u někoho v bytě ( ať je to lektor nebo student ). Zde sehrává svou roli především psychologický faktor - pokud se nebudete vy nebo lektor cítit v daných prostorách dobře, pak se to odrazí i na výuce. V soukromých bytech je také celá řada rušivých elementů vč. "sem tam odbíhání od stolu", což ke kvalitě výuky rozhodně nepřispívá, a jistě i mnoha lidem není příjemné vodit si domů cizího člověka, kterého de facto neznáte. Právě z těchto důvodů preferujeme, aby studenti docházeli k nám, do našich učeben. Učebny máme moderně zařízené, v příjemném prostředí, s veškerým zázemím, na dosah občanské a dopravní vybavenosti, a to v Benešově i Vlašimi. Jak naše učebny vypadají, a zda se vám u nás bude líbit, se můžete podívat ve fotogalerii vlevo. 

Nedáno jsem četl konkurenční inzerát, že dotyčný má nulové režijní náklady. Co si o tom myslíte vy?
Jestli vám mohu poradit, dejte od něj ruce pryč! Režijní náklady má každá firma, i drobný živnostník. Současný vývoj trhu a požadavky na kvalitu vyžadují pravidelné investice, nejenom do moderního výukového vybavení a učebních materiálů. Pokud tedy dotyčný žádné režijní náklady nemá, tím pádem vám nemůže  nabídnout kvalitní výuku, protože do ní nic neinvestuje. Možná nabízí výuku u sebe v bytě, ale uznejte sami, bylo by vám příjemné chodit k někomu cizímu do bytu, kde se ani nemusíte cítit dobře? Mít vlastní učebny není zbytečný luxus, ale vytvoření neutrálního prostředí pro výuku je nezbytným faktorem pro její kvalitu. 

Je flexibilní výuka nějak limitována počtem hodin za měsíc? 
Ne, žádné limity nemáme stanovené, je tedy pouze a jenom na vás, jak často a kdy budete na výuku docházet. Doporučujeme si rozplánovat výuku s ohledem na svou pracovní dobu tak, abyste se dostal na hodinu aspoň jednou za dva týdny. Pokud budete chodit jednou za měsíc či výuku zanedbávat, moc velký výsledný efekt čekat nelze. 

Proč doporučujete studium pouze s jedním lektorem? Chtěl bych si vyzkoušet více.... 
Toto doporučujeme především za účelem vysoké efektivnosti výuky, protože jedině tak lze dosáhnout požadovaného výsledku. Pokud budete střídat lektory, berte na vědomí, že nejenom každý má vlastní styl práce atd., takže si budete muset pravidelně zvykat na změny s tím související, což bude ve finále ku škodě než ku prospěchu. V naší škole máme lektory kteří neučí vše, ale jsou vždy specializováni na jinou oblast jazyka či jiný obor, např. standardně lektoři, kteří učí děti, neučí dospělé a naopak. Další věcí, nebo spíše riziko, kterému se při střídání lektorů vystavujete je, že si s daným lektorem nemusíte padnout do oka, a tím pádem se celé vaše studium změní na silně neefektivní a demotivační pro vás. Navíc je třeba vzít v potaz vytížení naší školy, kdy každý lektor má své povinnosti, a tomuto požadavku nebudeme schopni vždy vyhovět. 

Musím za jazykové kurzy platit vždy pouze přes PayPal? 
Ne, rozhodnutí je pouze na vás. Můžete stále využít možnosti úhrady klasickým bankovním převodem, jako tomu bylo doposud, nebo také benefitními poukázkami z našeho seznamu akceptovaných. Vámi vybranou formu úhrady si zvolíte již při přihlašování do kurzu. 

Jaké jsou výhody platby kurzu přes PayPal?
Především rychlost, s jakou je vaše transakace vyřízena, což je ihned! Tím pádem máte také své místo v kurzu okamžitě jisté, oproti klasickému bankovnímu převodu, který trvá v průběhu 3 - 5 pracovních dní. 

Jak poznám, že je v daném kurzu volné místo?
Pokud u něho není napsáno OBSAZENO, pak je kurz stále volný, a můžete se do něj přihlásit. 

Je mi místo v kurzu rezervováno, když se rozhodnu platit bankovním převodem nebo benefitními poukázkami? 
Ano, místo v kurzu je pro vás rezervováno po dobu splatnosti faktury ( standardně 14 dní, později již kratší v závislosti na datu zahájení kurzu ), u plateb benefitními poukázkami po dobu jednoho týdne, tj. 7 dní ( nebo kratší v závislosti na datu zahájení kurzu ), do této doby byste nám měl doručit poukázky. Můžete nám je buď donést osobně na jednu z poboček nebo zaslat poštou jako cenné psaní dle našich instrukcí. 

Jak dlouho je mi rezervováno místo v kurzu, když zvolím úhradu bankovním převodem? 
Jak je uvedeno v Podmínky účasti v jazykových kurzech.pdf (204,4 kB), místo ve vámi vybrané kurzu je pro vás rezerovováno po dobu splatnosti faktury, tj. zpravidla 14 dní, ovšem záleží na tom, jak dlouho zbývá do data zahájení daného kurzu, čím více se tento datum bíží, tím se doba splatnosti faktury zkracuje, a úhradu je tak nutné provést ve vlastním zájmu co nejdříve. 

Jak dlouho dopředu si mám zarezervovat místo v kurzu? 
Vzhledem k tomu, že naše jazyková škola je poměrně hodně vytížená, doporučujeme rezervaci místa samozřejmě co nejdříve, a rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli, pokud chcete mít své místo jisté. 

Jak se dozvím o vašich nejnovějších kurzech? 
Stačí sledovat pravidelně náš web či Facebook, event. se zaregistrovat k odběru novinek přímo na našich stránkách, a to vám zaručí, že budete o všem vědět mezi prvními! 

Je výuka při 8 studentech ve skupině stále efektivní?
Ano, nemusíte mít obavy. Naše výukové metody jsou důkladně a detailně propracované a navržené tak, abychom byli schopni naučit cizí jazyk i větší počet studentů s naprosto stejným výstupním efektem, jako při menším počtu. Naše bohaté zkušenosti s výukou cizích jazyků jednoznačně ukazují, že o kvalitě výuky nerozhoduje počet studentů ve skupině, ale způsob, čili metoda výuky, a to je právě to, o čem si dovolím tvrdit, to co doopravdy umíme.